Wydajność farb do malowania mebli

zamieszczono 2 komentarze

Ile farby do mebli muszę kupić?

Wydajność farby do malowania mebli to jedno z zagadnień związanych z malowaniem mebli, o które jestem często pytana. Zazwyczaj dzieje się to w kontekście planów, jakie ma dana osoba. Jeśli jest pomysł na pomalowanie np. stołu i sześciu krzeseł, albo dużej komody i dwóch nocnych szafek, to oczywiste jest pytanie – ile farby jest potrzebne, aby pomalować meble, których wygląd chcę zmienić?

Teoretycznie odpowiedź jest prosta, zazwyczaj producent farby do mebli podaje wydajność farby na opakowaniu i czyni to w przeliczeniu na m2 pomalowanej powierzchni. I tu zaczynają się schody, ponieważ podawana jest informacja o m2 z dodatkiem słowa “około” lub są podane wielkości “w widełkach” od – do. Jak to rozumieć?

Wydajnośc farb do mebli

Czy można zliczyć powierzchnię mebli do pomalowania i tak oszacować ilość farby?

Niestety, nie jest to takie proste. Malujemy różne meble, o różnych powierzchniach. Jedne są śliskie, o niskiej chłonności lub wcale nie są w stanie wchłonąć farby, jak np. laminaty, okleiny czy powierzchnie lakierowane. Inne powierzchnie, jak np. surowe lub zabejcowane drewno, będą chłonęły farbę i może jej być potrzebne więcej, jak nam się z początku wydawało.

Inna ważna kwestia – jaki wybraliśmy kolor farby do mebli?

Większość kolorów farby Fusion potrzebuje tylko jednej warstwy do pełnego krycia a np. gdy malujemy białą farbą do mebli, to jej wydajność z opakowania jest niższa, bo jedna warstwa białej farby nie zapewni pełnego krycia. Gdy malujemy meble na biało powinniśmy założyć, że będzie trzeba mebel pomalować dwu lub trzykrotnie. Wiele też zależy od tego, czy malujemy ciemne meble i czy użyliśmy podkładu czy pośredniego koloru, który pomaga nam przejść z koloru ciemnego na jasny (np. jasnoszarego czy jasnobeżowego).

malowanie na bialo frabami akrylowymi

Malować pędzlem czy wałkiem?

Czynnikiem, który bardzo wpływa na wydajność farby jest narzędzie, którym to robimy. Na pędzel zazwyczaj nakładamy więcej farby i malujemy grubszą, bardziej kryjącą powłoką, w porównaniu do malowania przy użyciu wałka malarskiego, który rozprowadza cieniej farbę na mebli. Jeśli decydujemy się na pędzel, to najlepiej niech to będzie specjalistyczny wyrób.

Pędzle, które zawsze polecam, czyli produkcji Miss Mustard Seed są wykonane z naturalnego włosia i są idealne do malowania, olejowania, ale również do woskowania i polerowania. Syntetyczne pędzle Fusion pięknie rozprowadzają farbę po powierzchni. Zostały tak zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby każdej osoby malującej meble – są lekkie i poręczne, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoki komfort pracy.

Malowanie to zabawa kolorem

Jaką techniką malować meble

Tego najlepiej nauczyć się na warsztatach malowania mebli, bo jest wiele sposobów i technik malowania mebli. Można też podglądać specjalistów i od nich uczyć się techniki malowania mebli. Polecam zaglądać na naprawdę wartościowe kanały na You Tube: Miss Mustard Seed czy Fusion Mineral Paint.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że każdy z nas jest inny, każda ręka inaczej nakłada farbę na powierzchnię, którą maluje. Na wydajność farby wpływa też sposób, w jaki malujemy, tzn. czy chcemy mieć na meblu widoczną strukturę, wyraźne ślady pędzla, więc malujemy “grubiej” czy interesuje nas tylko ślad koloru na meblu, efekt bejcy, więc wtedy rozcieńczamy farbę wodą i nakładamy delikatnie cienką warstwę farby.

Mając na uwadze powyższe, mogę ogólnie opisać jaka jest wydajność farb do mebli, które sprzedawałam w swoim sklepie z farbami do mebli:

malowanie farbami akrylowymi

Wydajność farby Fusion Mineral Paint

Mineralna farba akrylowa Fusion jest sprzedawana w opakowaniach o pojemności 37 ml oraz 500 ml. Producent nie wprowadził na rynek farby w większym opakowaniu, ponieważ w przypadku farby Fusion nie ma to uzasadnienia ekonomicznego. Farba Fusion jest bardzo wydajna i opakowanie 500 ml wystarcza na realizację nawet dużych projektów.

Standardowym farby Fusion o pojemności 500 ml można pomalować około 7m2 powierzchni różnych mebli, co oznacza np. dużą komodę, stół i szafkę pomalowane jednym opakowaniem farby. Małe opakowanie farby Fusion to jest tester o pojemności 37 ml – można nim pomalować w całości np. mały stołek, półkę lub skrzynkę.

Wydajność farby mlecznej Miss Mustard See

Farba mleczna Miss Mustard Seed jest sprzedawana w dwóch pojemnościach – tester (30 gr) oraz standardowe, duże opakowanie, które zawiera 230 gr proszku farby mlecznej. Wydajność farby mlecznej zależy oczywiście m.in. od tego, jak porowata jest powierzchnia, która będzie malowana oraz z jaką ilością wody proszek farby mlecznej zostanie wymieszany.

Zazwyczaj jedno duże opakowanie farby w jasnym kolorze pozwoli na pomalowanie od około 4,5 m2 do 6,5-7 m2 powierzchni meblowej. I mam tu na myśli pomalowanie dwa lub trzy razy, tak aby uzyskać właściwy kolor oraz standardowe mieszanie proszku z wodą w proporcji 1:1. Duże opakowanie farby mlecznej w ciemnym kolorze starczy na pomalowanie powierzchni 7 m2 a nawet więcej. Jeżeli farba mleczna jest mieszana z większą ilością wody, tak aby uzyskać na drewnie efekt bejcowania (proporcja proszku do wody 1:3), to wydajność wynosi nawet 13 m2.

Tester, małe opakowanie farby mlecznej pozwoli na pomalowanie kilku dekoracyjnych przedmiotów np. drewnianych figurek czy ramek. Testerem można też pomalować w całości np. mały stołek, szafkę nocną lub taboret.

Mam nadzieję, że pomogłam odpowiedzieć na kilka pytań związanych z wydajnością farb do malowania mebli. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz do mnie proszę poprzez formularz kontaktowy, na pewno odpowiem i postaram się pomóc.

Pozdrawiam, Ewa

Odpowiedzi

  1. Ja jestem zakochana w farbach Beckers, aczkolwiek jesteśmy przed remontem i artykuł jest bardzo inspirujący.

    • Ewa Hemma
      | Odpowiedz

      Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz