Malowanie na biało

zamieszczono Brak komentarzy

Czy można malować meble na biało?

Mało co budzi tyle emocji w temacie malowania mebli, co malowanie mebli na biało. Gdy prowadziłam sklep z farbami do mebli, to wszystkie białe i jasne kolory farby były tymi, które najlepiej się sprzedawały. Więc z jednej strony miałam sprecyzowane potrzeby klientów, którzy kupowali białą farbę, by pomalować swoje meble a z drugiej strony długie dyskusje na grupach na Facebooku pt. “jak można malować meble na biało?

Jak widać można i wcale mnie to nie dziwi. Wg mnie malowanie mebli na biało wynika m.in. z tradycji, jaką wiele z nas i naszych rodziców zna i pamięta z rodzinnych domów. Biały kredens kuchenny stojący w domu u babci to jest wspomnienie, które ma przed oczami wiele osób, ja też. Myślę, że biały kolor kojarzy się z czystością, schludnością i elegancją. Według mnie białe meble rozjaśniają wnętrza pokoi, w których stroją. Białe meble kojarzą mi się też z nadal bardzo popularnym stylem skandynawskim w aranżacji wnętrz.

Stół pomalowany na biało

Niektórzy natomiast po prostu lubią białe meble. Tak jak moja teściowa, która poprosiła mnie bym pomalowała jej niewielki, okrągły stół na biało. To jest praca, jaką wykonałam już dawno, Instagram mi podpowiada, że trzy lata temu a stół i farba na nim nadal dobrze się trzymają. Przygotowanie tego mebla do malowania na biało polegało na jego dokładnym umyciu a zarazem odtłuszczeniu. Nie musiałam szlifować, matowić powierzchni stołu, bo on nie miał powłoki, która byłaby śliska i utrudniałaby przyczepność farby do mebli.

Stoł przed malowaniem na biało

Jak przygotować meble do malowania?

Ja myję meble przed malowaniem mydłem malarskim, kupionym w zwykłym markecie budowlanym. Rozrabiam gęstą pastę w wodzie i taką mieszanka myję i szoruję za pomocą gąbki do naczyń powierzchnię mebla przed malowaniem. Potem zmywam powierzchnię czystą wodą i wycieram do sucha. Staram się to zrobić dokładnie, ale i szybko, aby nie przemoczyć drewna a jak mi się nie uda, bo różnie bywa (bo czasem trzeba porządnie i kilka razy mebel szorować) to przed malowaniem czekam, aż wszystko dobrze wyschnie.

Czym malować meble?

Ten stół pomalowałam farbą akrylową Fusion, którą wówczas miałam w ofercie swojego sklepu on-line. Dwie warstwy białej farby wystarczyły, aby stół był biały i bez prześwitów, ale pod spód, pod białą farbę, położyłam jeszcze jedną warstwę podkładu, czyli recyklingowej farby, którą Fusion kilka lat temu miała w ofercie. To była farba, podkład o jasnoszarym kolorze, idealnym jako warstwa pośrednia, gdy malujemy ciemny mebel na biało.

Ile warstw farby potrzeba do pomalowania na biało?

To bardzo zależy od jakości farby, którą malujemy meble. W przypadku Fusion do przemalowania ciemnego mebla na biało wystarczyły dwie-trzy warstwy, ale pamiętam z opowieści klientek, które spotykałam w moim sklepie. Bywało że kupowały wcześniej farby innych marek i czasem musiały kłaść nawet sześć (!) warstw farby, by uzyskać czystą biel na meblu, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Tyle warstw farby to jest duże ryzyko, że farba zacznie odpryskiwać znienacka, w nieoczekiwanych miejscach i efekt malowania będzie zniweczony.

Czym zabezpieczyć farbę akrylową?

Jeżeli powierzchnia mebla pomalowanego na biało ma być mocno użytkowana, to warto się zastanowić, czy nie warto np. blatu stołu polakierować. Ja tego stolika nie lakierowałam, nie było takiej potrzeby, ale gdybym się na to zdecydowała, to użyłabym lakieru tej samej firmy (producenta), której farbę do mebli wybrałam, czyli w tym przypadku Fusion. To zawsze jest najbezpieczniejsza opcja – używać produktów jednej firmy podczas całego projektu. Firmy, które produkują farby do malowania mebli mają zazwyczaj w ofercie też lakiery do swoich farb. Lakiery mogą dawać rożne wykończenie – mat, półmat, satyna itd. – więc zazwyczaj jest z czego wybierać.

A czy Ty planujesz pomalować meble na biało?

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie malowania na biało – pamiętaj, zawsze możesz do mnie napisać [klik], postaram się Tobie pomóc.

Pozdrawiam i powodzenia, Ewa

stoł przed i po malowaniu na biało

Dodaj swój komentarz