Jak przygotować powierzchnię mebla do malowania?

zamieszczono Brak komentarzy

Czy można malować meble bez szlifowania?

Uczciwie napiszę, że nie ma takiej możliwości, aby bez przygotowania mebla pomalować go z sukcesem. Zawsze w jakiś sposób trzeba przygotować powierzchnię przed malowaniem.

Przygotowanie mebla do malowania może obejmować różne działania, w zależności od tego, z jakim typem mebla mamy do czynienia, jaką powierzchnię chcemy malować i jaki efekt chcemy uzyskać.

Czasem wystarczy mebel tylko dobrze umyć a zarazem odtłuścić (nieustannie polecam do tego celu mydło malarskie), czasem trzeba powierzchnię zmatowić (np. papierem ściernym o gradacji 220) a czasem należy dokładnie całą starą powłokę zeszlifować (bo np. stara farba się łuszczy i odpada).

mozna pomalowac lozko farbą akrylowa

W przypadku farb Fusion najczęstszy scenariusz malowania mebla wygląda następująco:

Krok 1. Czyścimy mebel, czyli myjemy go dokładnie

Nie powinno się omijać tego kroku i warto zrobić to starannie. Umycie mebla wodą z mydłem malarskim nie tylko oczyści powierzchnię z brudu, kurzu, ale i ją odtłuści, co jest kluczowe dla malowania z sukcesem. Jeśli na meblu będą resztki np. preparatów typu Pronto do mebli, to możemy napotkać problem z przyczepnością farby czy z jej trwałością. Gdy malujemy meble kuchenne musimy szczególnie przyłożyć się do ich dokładnego umycia i odtłuszczenia.

czym myc meble przed malowaniem?

Krok 2. Matowienie powierzchni papierem ściernym

Zawsze dobrym pomysłem jest zmatowienie powierzchni, którą chcemy malować. To zapewni lepsze przyleganie farby i wpłynie korzystnie na jej trwałość. Gdy mebel ma śliską, błyszczącą powierzchnię, to koniecznie trzeba ją zmatowić przed malowaniem. Proszę weź do ręki papier ścierny o gradacji np. 220 i przetrzyj powierzchnię, raz przy razie, szybkimi ruchami. To nie ma być mocne szlifowanie, tylko porysowanie powierzchni. Ważne jest, aby naruszyć strukturę powierzchni i przez to zwiększyć jej przyczepność. Po zmatowieniu, proszę nie zapomnij usunąć pył z mebla .

czym szlifowac meble

Krok 3. Maluj śmiało

Wymieszaj dobrze, ale delikatnie, farbę w opakowaniu, zanurz pędzel i maluj. Nie nabieraj farby Fusion na pędzel skąpo, pozwól aby dobrze rozprowadzona po powierzchni mogła się ładnie samopoziomować. Nie pociągaj pędzlem wielokrotnie w jednym miejscu, ponieważ farba schnie szybko i mimowolnie możesz naruszyć jej warstwę, która już wysycha i to spowoduje nierówności koloru, prześwity do warstwy spodniej.

jak malować meble

Powodzenia! Pozdrawiam, Ewa

Dodaj swój komentarz