Farba mleczna – co to? Jak malować?

zamieszczono 2 komentarze

Farby mleczne Miss Mustard Seed’s Milk Paint do malowania mebli oraz drewna to naprawdę wyjątkowe farby

Milk Paint, czyli farba mleczna (farba kazeinowa) to farba znana od wieków. Farbą kazeinową malowano w starożytnym Egipcie a nawet wcześniej, w czasach prehistorycznych. Teraz ten rodzaj farby jest dostępny w nowoczesnym wydaniu. Jest to farba, która zawiera pięć głównych składników tj. proteiny mleka (kazeina właśnie), wapienie, glinę, kredę oraz pigmenty.

Farba mleczna nadaje się zarówno do malowania przedmiotów stojących wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest ona naturalnie odporna na działanie grzybów. Farba mleczna zapewnia całkowicie oddychającą powłokę i jest idealna do malowania drewna, gipsu oraz innych porowatych powierzchni. Jest bardzo przyjazna środowisku, nietoksyczna – nie zawiera lotnych związków organicznych (zero VOC).

Farba mleczna sprzedawana jest w postaci proszku

Dolewasz do niej wodę i mieszając proszek farby z wodą w równych proporcjach tworzysz swoją farbę! Farby mleczne są idealne do kreatywnego malowania, stylizowania mebli w stylu chippy-look, shabby-chic, farmhouse czy country, ale równie dobrze można nimi malować meble na gładko.

Miss Mustard Seed’s Milk Paint to wyjątkowe kolory

W linii farb mlecznych jest 25 kolorów. Zostały stworzone przez amerykańską blogerkę Miss Mustard Seed, zajmującą się od wielu lat wystrojem wnętrz i malowaniem mebli. Farba mleczna jest sprzedawana w dwóch rodzajach opakowań – duże opakowanie (230 gr) oraz tester (30 gr). Jedno duże opakowanie farby mlecznej pozwoli na pomalowanie powierzchni np. dwóch komód lub dużej szafy, co oznacza wydajność farby około 6-7 m2 powierzchni. Litr farby używanej jak bejca lub do malowania w stylu washed-look (bielenia) pokryje około 13 m2

Jak malować farbą mleczną?

Przed malowaniem farbami mlecznymi należy mebel dokładnie umyć (polecam mydło malarskie). Warto zmatowić powierzchnię papierem ściernym o gradacji 120-220. Farbę mleczną należy wymieszać z wodą. Za każdym razem zmieszaj z wodą tylko tyle proszku farby Milk Paint, ile w danej chwili potrzebujesz. Farba kazeinowa Miss Mustard Seed w postaci proszku ma nieskończenie długi okres przydatności. Farba wymieszana z wodą może być przechowywana w postaci zawiesiny w zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu maksymalnie przez kilka dni.

Czym zabezpieczać meble pomalowane farbą mleczną?

Po malowaniu farbę należy zaimpregnować woskiem, olejem konopnym lub bezwonnym lakierem – najlepiej z linii produktów Miss Mustard Seed. Do malowania polecam wysokiej jakości naturalne pędzle Miss Mustard Seed a do stylizowania mebli – produkty pomocnicze tej samej produkcji.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania związane z malowaniem mebli farbami Milk Paint, proszę zostaw swój komentarz pod artykułem lub napisz do mnie.

Pozdrawiam, Ewa

Odpowiedzi

 1. Anna
  | Odpowiedz

  Witam
  Czy farba taka jest dobra tylko do jasnego drewna czy można również używać jej do rozjaśniania ciemnych (mahoniowych) mebli? I jeśli tak to czy da się rozjaśnić o dużo tonów?

  • Ewa Hemma
   | Odpowiedz

   Farbę mleczną najłatwiej stosować na jasnym drewnie, nie będę ukrywać. Jest to farba o rzadkiej konsystencji, jest bardzo wodnista (proszek farby jest rozpuszczany w wodzie). W związku z tym, jeżeli chcemy jej użyć do rozjaśnienia bardzo ciemnych mebli musimy się nastawić na to, że potrzebnych będzie kilka warstw farby – o ile calem jest uzyskanie jednolitego, jasnego koloru. Najlepiej wówczas jako pierwszą warstwę użyć koloru szarego a potem dopiero malować na biało.

Dodaj swój komentarz