Czym zabezpieczać malowane meble?

zamieszczono 4 komentarze

Meble pomalowane farbami do mebli zazwyczaj należy zabezpieczyć. W tym celu należy użyć któregoś z produktów do zabezpieczania powierzchni pomalowanych farbami do mebli

Czy zawsze trzeba zabezpieczać farbę do mebli?

Nie, nie zawsze, ponieważ to zależy od typu farby, ale bardzo często. W przypadku farb akrylowo-mineralnych Fusion nie ma konieczności lakierowania czy woskowania farby, ale oczywiście można to zrobić, jeśli lubisz woskowane meble, albo chcesz nadać powierzchni dodatkową ochronę lub satynowy połysk. Jeśli mebel będzie stał w pokoju możesz go zawoskować lub zaolejować, ale jeśli malujesz meble kuchenne lub meble do łazienki – lepiej je polakieruj.

Farby kredowe czy farbę mleczną Miss Mustard Seed’s Milk Paint należy zabezpieczyć, czyli pokryć ją dodatkową warstwą produktu, który uchroni ją przed wilgocią, zabrudzeniami, ścieraniem itd. Do wyboru mamy zazwyczaj woski do mebli i drewna oraz olej i lakier

Woski do mebli

Woski Miss Mustard Seed są bezkonkurencyjne ponieważ są to produkty bezpieczne – zawierają wosk pszczeli i wosk carnauba, nie zawierają natomiast terpentyny i nie mają szkodliwych dodatków. Woski Miss Mustard Seed Milk Paint są niemal zupełnie bezwonne i bezpieczne w stosowaniu.

Olej do mebli

Olej do mebli to inny sposób na zabezpieczenie powierzchni pomalowanej. Olejowanie to tradycyjny, znany od wieków sposób impregnowania drewna. Olej to ekologiczna alternatywa dla lakierowania, ale olejowanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy porowatą farbą do mebli (kredową lub mleczną) pomalowaliśmy chłonną powierzchnię, czyli surowe drewno lub tylko wcześniej bejcowane.

Mleczna farba Miss Mustard Seed’s Milk Paint wnika w strukturę drewna, pomalowana nią powierzchnia jest więc dalej chłonna, pozwala więc na olejowanie. Olej wchłaniany jest przez drewno, wnika głęboko, odżywiając je i konserwując. Powierzchnie olejowane olejem konopnym Hemp Oil z Miss Mustard Seed’s, najlepiej techniką wet sanding są jedwabiście gładkie i ciepłe w dotyku.

Lakier do mebli

Lakier Tough Coat od Miss Mustard Seed czy lakier Fusion Tough Coat Matter Wipe-On , to produkty bardzo wysokiej jakości, które nie powodują żółknięcia białej farby, ale nie nadają się do malowania bardzo ciemnych kolorów, ponieważ zawierają składnik, który czyni je matowymi a ten składnik na np. czarnej powierzchni może spowodować, że czerń straci głębię koloru.

Lakier Tough Coat Fusion czy lakier Miss Mustard Seed zapewniają wytrzymałość farby do malowania mebli na wodę i plamy spożywcze, czyli na zużycie na skutek normalnego użytkowania mebla. Te lakiery są idealne do powierzchni typu blat stołu czy biurka, siedzenia krzeseł, drzwi czy podłogi. Lakier należy nanosić za pomocą wałka lub pędzla na malowane lub surowe (nie zaolejowane czy zawoskowane) powierzchnie. Można też lakierować z użyciem lekko wilgotnej szmatki.

Jeśli nakładasz lakier na niedawno malowaną powierzchnię, pozwól farbie wyschnąć i odczekaj 24-36 godzin przed położeniem lakieru. W celu zapewnienia maksymalnej trwałości, nałóż dwie warstwy, odczekując 2-4 godziny pomiędzy warstwami. W pomieszczeniach wilgotnych, lakier może schnąć dłużej.

Opakowanie lakieru Fusion czy Miss Mustard Seed zawierające 500ml wystarczy na około 7m2. Powierzchnie pokryte Tough Coat łatwo się zmywa mydłem i ciepłą wodą. Tough Coat ma postać rzadkiej zawiesiny o mleczno-żółtym kolorze, ale lakier po wyschnięciu zapewnia matowe i całkowicie bezbarwne wykończenie. Na spodzie opakowania z lakierem może się zbierać osad, dlatego tak ważne jest, aby przed użyciem lakier dobrze wstrząsnąć.

Pytania? Daj mi znać

Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości w temacie zabezpieczania malowanych powierzchni woskami, lakierem czy olejem, to proszę zostaw komentarz lub napisz do mnie na adres ewa@malowaniemebli.pl.

Pozdrawiam, Ewa

Odpowiedzi

 1. Eliza
  | Odpowiedz

  Proszę o poradę. Pomalowałam stolik pod telewizor farbą kozeinową potem pociągnęłam złotą i następna warstwa kazeinowa. Zrobiłam przecierkę. Zostawiłam niektóre elementy nie malowane, celowy zamiar. Czym zabezpieczyć szafkę woskiem, olejem czy lakierem, a może zostawić taką jaka jest. Szafka to mebel holenderski. Pozdrawiam

  • Ewa Hemma
   | Odpowiedz

   Dziękuję za zapytanie – farbę kazeinową należy zabezpieczyć, jeśli mebel będzie użytkowany, dotykany – ona jest wrażliwa na tłuszcz, wodę, zadrapania. Ja bym całość pokryła woskiem, ponieważ wg mnie to najlepsze i najefektywniejsze wykończenie mebla malowanego farbą kazeinową. Pozdrawiam serdecznie!

 2. Agnieszka Anna
  | Odpowiedz

  Jak należy przygotować drewno (akacja) do malowania (farbą lub lakierobejcą), które wcześniej zostało zabezpieczone olejem naturalnym?

  • Ewa Hemma
   | Odpowiedz

   Olejowane meble są trudne do malowania. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i długo się w niej utrzymuje. Jeżeli meble były dawno temu olejowane i olej nie był aplikowany ponownie niedawno (w celu konserwacji drewna), to można podjąć próbę malowania. Najlepiej zrobić wcześniej próbę w mało widocznym miejscu, pomalować kawałek drewna i zobaczyć czy nie ma kłopotów z przyczepnością farby, czy ona nie “kropelkuje”, nie “zbiega się”. Jeżeli widać, że podłoże nie przyjmuje farby, lepiej się wstrzymać z malowaniem na jakiś czas.

Dodaj swój komentarz